
Original: $570.00
-65%$570.00
$199.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Light Gray | Gray |
| Age | 2000s |
| Collection | Stripped Turkish Kilim |
| SKU | 2106L091 |
| Rug Number | SAL500-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Turkish kilim rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Light Gray | Gray |
| Age | 2000s |
| Collection | Stripped Turkish Kilim |
| SKU | 2106L091 |
| Rug Number | SAL500-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Turkish kilim rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |























