
Original: $677.40
-65%$677.40
$237.09The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Brown, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Chinese Needlepoint |
| SKU | 2211L038 |
| Rug Number | TS1759-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage needlepoint rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Brown, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Chinese Needlepoint |
| SKU | 2211L038 |
| Rug Number | TS1759-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage needlepoint rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























