
Original: $1,650.00
-65%$1,650.00
$577.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 10' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Tan, Beige, Green | |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2302L023 |
| Rug Number | JESS2509-JM-BACK |
| Condition/Notes | A beautiful vintage needlepoint rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 10' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Tan, Beige, Green | |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2302L023 |
| Rug Number | JESS2509-JM-BACK |
| Condition/Notes | A beautiful vintage needlepoint rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























