
Original: $870.00
-65%$870.00
$304.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 8" x 9' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Light Yellow, Ivory, Gray | |
| Age | 1980s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2308L033 |
| Rug Number | NIN2508-JM |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 8" x 9' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Light Yellow, Ivory, Gray | |
| Age | 1980s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2308L033 |
| Rug Number | NIN2508-JM |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























