
Original: $894.00
-65%$894.00
$312.90The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Morocco |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 7' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Lime Green | Dark Brown, Ivory |
| Age | 1960s |
| Collection | Moroccan |
| SKU | 2405L092 |
| Rug Number | MTM2505-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Morocco |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 7' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Lime Green | Dark Brown, Ivory |
| Age | 1960s |
| Collection | Moroccan |
| SKU | 2405L092 |
| Rug Number | MTM2505-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























