The Story
| Construction Technique | Power-loomed |
| Materials | Polyester/ Polyproylene |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 6' 7" x 9' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Gray | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2409L042 |
| Rug Number | JESS1509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Power-loomed |
| Materials | Polyester/ Polyproylene |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 6' 7" x 9' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Gray | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2409L042 |
| Rug Number | JESS1509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
























