
Original: $1,349.40
-65%$1,349.40
$472.29The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 10' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Gray, Tan, Maroon, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Modern Tibetan |
| SKU | 2204L034 |
| Rug Number | FOS1751-JM |
| Condition/Notes | A beautiful modern Tibetan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 10' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Gray, Tan, Maroon, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Modern Tibetan |
| SKU | 2204L034 |
| Rug Number | FOS1751-JM |
| Condition/Notes | A beautiful modern Tibetan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























