
Original: $1,283.40
-65%$1,283.40
$449.19The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Tan | Ivory, Light Blue, Gold, Maroon, Pink |
| Age | 2000s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2108L061 |
| Rug Number | NIN3500-KH |
| Condition/Notes | A beautiful Tibetan rug in very good condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Tan | Ivory, Light Blue, Gold, Maroon, Pink |
| Age | 2000s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2108L061 |
| Rug Number | NIN3500-KH |
| Condition/Notes | A beautiful Tibetan rug in very good condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























