
Original: $894.00
-65%$894.00
$312.90The Story
A Pretty Modern Machine Made Polypropylene Plush Shag Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Machine Made |
| Materials | Polypropylene |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 12' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Plush Shag |
| SKU | 2307L182 |
| Rug Number | NIN2009-EV-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Pretty Modern Machine Made Polypropylene Plush Shag Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Machine Made |
| Materials | Polypropylene |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 12' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Plush Shag |
| SKU | 2307L182 |
| Rug Number | NIN2009-EV-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























