
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Tibetan Wool |
| Origin | Nepal |
| Size (ft/inches) | 12' 10" x 15' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Nepali |
| SKU | 2403L118 |
| Rug Number | BRG6003-RAY |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Tibetan Wool |
| Origin | Nepal |
| Size (ft/inches) | 12' 10" x 15' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Nepali |
| SKU | 2403L118 |
| Rug Number | BRG6003-RAY |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























