
Original: $1,140.00
-65%$1,140.00
$399.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Nepal |
| Size (ft/inches) | 5' 8" x 7' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Blues, Gray, Mauve, Brown | |
| Age | 2000s |
| Collection | Abstract |
| SKU | 2309L035 |
| Rug Number | ROB2509-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Nepal |
| Size (ft/inches) | 5' 8" x 7' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Blues, Gray, Mauve, Brown | |
| Age | 2000s |
| Collection | Abstract |
| SKU | 2309L035 |
| Rug Number | ROB2509-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























