
Original: $450.00
-65%$450.00
$157.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Jute |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 9" x 7' 9" |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Beige, Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Modern |
| SKU | 2402L071 |
| Rug Number | FB652-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Jute |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 9" x 7' 9" |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Beige, Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Modern |
| SKU | 2402L071 |
| Rug Number | FB652-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























