
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Spain / Portugal |
| Size (ft/inches) | 9' x 14' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | 1960s |
| Collection | Spanish Portuguese |
| SKU | 2405L042 |
| Rug Number | MTM7005-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Allover pattern with human and animal pictorials, such as birds and dogs. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Spain / Portugal |
| Size (ft/inches) | 9' x 14' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | 1960s |
| Collection | Spanish Portuguese |
| SKU | 2405L042 |
| Rug Number | MTM7005-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Allover pattern with human and animal pictorials, such as birds and dogs. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























