
Original: $5,370.00
-65%$5,370.00
$1,879.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Egypt |
| Size (ft/inches) | 13' 2" x 18' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Midnight Blue/Black, Coral | Light Blue, Maroon |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2404L012 |
| Rug Number | CC12004-RAY |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Egypt |
| Size (ft/inches) | 13' 2" x 18' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Midnight Blue/Black, Coral | Light Blue, Maroon |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2404L012 |
| Rug Number | CC12004-RAY |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























