
Original: $2,339.40
-65%$2,339.40
$818.79The Story
| Construction Technique | Handmade Handwoven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 10' x 14' 3" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Dark Red, Ivory, Tan | Light Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Semi Open Field |
| SKU | 2306L165 |
| Rug Number | JESS5009-JM |
| Condition/Notes | Very good condition flatweave Aubusson rug. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Handwoven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 10' x 14' 3" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Dark Red, Ivory, Tan | Light Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Semi Open Field |
| SKU | 2306L165 |
| Rug Number | JESS5009-JM |
| Condition/Notes | Very good condition flatweave Aubusson rug. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























