
The Story
A Wonderful Antique Power-Loomed Wool Karastan Red Sarouk #785 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue, Beige | |
| Age | 1940s |
| Collection | Karastan Red Sarouk #785 |
| SKU | 2308L035 |
| Rug Number | NIN3508-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Wonderful Antique Power-Loomed Wool Karastan Red Sarouk #785 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue, Beige | |
| Age | 1940s |
| Collection | Karastan Red Sarouk #785 |
| SKU | 2308L035 |
| Rug Number | NIN3508-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























