
$2,999.00
Karastan Rug 8.8 x 12, Cathay Medallion #727, Wool Karastan Carpet, Original Collection 700 Series, Discontinued, Vintage Karastan Area Rug—
$2,999.00
The Story
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Karastan Cathay Medallion #727 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan, Navy Blue | |
| Age | 1970s |
| Collection | Karastan Cathay Medallion #727 |
| SKU | 2306L017 |
| Rug Number | JOSH3509-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Karastan Cathay Medallion #727 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan, Navy Blue | |
| Age | 1970s |
| Collection | Karastan Cathay Medallion #727 |
| SKU | 2306L017 |
| Rug Number | JOSH3509-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























