
Original: $419.40
-65%$419.40
$146.79The Story
| Construction Technique | |
| Materials | Natural Sisal/Jute Fiber with Cotton Border |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 7" x 10' 2" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige | Black |
| Age | 2000s - Present |
| Collection | Jute Fiber |
| SKU | 2107L056 |
| Rug Number | NIN1008-KH |
| Condition/Notes | A beautiful jute rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | |
| Materials | Natural Sisal/Jute Fiber with Cotton Border |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 7" x 10' 2" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige | Black |
| Age | 2000s - Present |
| Collection | Jute Fiber |
| SKU | 2107L056 |
| Rug Number | NIN1008-KH |
| Condition/Notes | A beautiful jute rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























