
Original: $1,320.00
-65%$1,320.00
$462.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 7" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2405L102 |
| Rug Number | JESS3755-JM |
| Condition/Notes | Good condition. Free of odors, tears, etc. Has some stains on back side of the rug which faces the floor. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 7" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2405L102 |
| Rug Number | JESS3755-JM |
| Condition/Notes | Good condition. Free of odors, tears, etc. Has some stains on back side of the rug which faces the floor. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























