
Original: $2,340.00
-65%$2,340.00
$819.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue | Red, Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | Indo Persian |
| SKU | 2407L088 |
| Rug Number | MTM6757-KHR-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted with a knot density of 270 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue | Red, Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | Indo Persian |
| SKU | 2407L088 |
| Rug Number | MTM6757-KHR-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted with a knot density of 270 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























