
Original: $707.40
-65%$707.40
$247.59The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' 11" x 6' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Navy Blue, Light Blue, Green | Ivory |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2210L040 |
| Rug Number | FAR1509-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' 11" x 6' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Navy Blue, Light Blue, Green | Ivory |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2210L040 |
| Rug Number | FAR1509-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























