
Original: $3,539.40
-65%$3,539.40
$1,238.79The Story
A Beautiful Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Pictorial Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 4' 4" x 6' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2305L001 |
| Rug Number | VAHID7509-HA-T |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Beautiful Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Pictorial Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 4' 4" x 6' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2305L001 |
| Rug Number | VAHID7509-HA-T |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























