
Original: $1,500.00
-65%$1,500.00
$525.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 16' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream, Navy Blue | |
| Age | 1970s |
| Collection | Indo Persian Heriz |
| SKU | 2403L093 |
| Rug Number | TS3603-KHR-R |
| Condition/Notes | Good condition. Free of odors, tears, etc. Has some abrash (variation in colors). Areas of medium pile. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 16' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream, Navy Blue | |
| Age | 1970s |
| Collection | Indo Persian Heriz |
| SKU | 2403L093 |
| Rug Number | TS3603-KHR-R |
| Condition/Notes | Good condition. Free of odors, tears, etc. Has some abrash (variation in colors). Areas of medium pile. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























