
Original: $1,710.00
-65%$1,710.00
$598.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Camel Hair/Tan, Navy Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Indo Persian Heriz |
| SKU | 2405L048 |
| Rug Number | ROB5255-LEN |
| Condition/Notes | Good/fair condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has areas of medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Camel Hair/Tan, Navy Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Indo Persian Heriz |
| SKU | 2405L048 |
| Rug Number | ROB5255-LEN |
| Condition/Notes | Good/fair condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has areas of medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























