
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Indian |
| Size (ft/inches) | 6' 3" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Green, Ivory | Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2304L003 |
| Rug Number | JESS250250-KHR-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Indian |
| Size (ft/inches) | 6' 3" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Green, Ivory | Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2304L003 |
| Rug Number | JESS250250-KHR-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























