
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 10' 1" x 13' 8" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Pink, Cream | |
| Age | 1960s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2309L022 |
| Rug Number | NIN2759-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 10' 1" x 13' 8" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Pink, Cream | |
| Age | 1960s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2309L022 |
| Rug Number | NIN2759-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























