
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 4" x 9' 4" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Brown, Gray, Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Kilim |
| SKU | 2110L012 |
| Rug Number | MA252-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Indian textile in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Can be used as a blanket or a rug. Ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 4" x 9' 4" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Brown, Gray, Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Kilim |
| SKU | 2110L012 |
| Rug Number | MA252-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Indian textile in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Can be used as a blanket or a rug. Ready to be enjoyed in your space. |























