
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 1" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Cream/Beige, Tan, Brown | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Tibetan |
| SKU | 2108L087 |
| Rug Number | SHAH1000-HA |
| Condition/Notes | A beautiful Indo-Tibetan rug in very good condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 1" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Cream/Beige, Tan, Brown | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Tibetan |
| SKU | 2108L087 |
| Rug Number | SHAH1000-HA |
| Condition/Notes | A beautiful Indo-Tibetan rug in very good condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























