
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 12' |
| Pile Height | .5" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1970s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2102L001 |
| Rug Number | ALI3008KH |
| Condition/Notes | Nice rug in good condition. No stains or odors. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 12' |
| Pile Height | .5" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1970s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2102L001 |
| Rug Number | ALI3008KH |
| Condition/Notes | Nice rug in good condition. No stains or odors. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























