
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Stiched |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' 11" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Dark Red, Ivory/Cream, Green | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2306L021 |
| Rug Number | NIN1259-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Stiched |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' 11" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Dark Red, Ivory/Cream, Green | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2306L021 |
| Rug Number | NIN1259-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























