
Original: $870.00
-65%$870.00
$304.50The Story
| Construction Technique | Handmade |
| Materials | Hemp |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 10' |
| Pile Height | 1/6" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2312L094 |
| Rug Number | JESS1756-JM-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade |
| Materials | Hemp |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 10' |
| Pile Height | 1/6" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2312L094 |
| Rug Number | JESS1756-JM-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























