
$612.50
Original: $1,750.00
-65%German Hooked Runner Rug 3x8, Vintage, Red, Wool—
$1,750.00
$612.50The Story
A Rare Vintage Handmade Hand Hooked Wool German Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Hooked |
| Materials | Wool |
| Origin | Germany |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 8' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Green, Orange, Brown | |
| Age | 1960s |
| Collection | German |
| SKU | 2401L056 |
| Rug Number | TS2251-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Rare Vintage Handmade Hand Hooked Wool German Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Hooked |
| Materials | Wool |
| Origin | Germany |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 8' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Green, Orange, Brown | |
| Age | 1960s |
| Collection | German |
| SKU | 2401L056 |
| Rug Number | TS2251-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























