
Original: $1,770.00
-65%$1,770.00
$619.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Egypt |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Oatmeal, Tan-Gold, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Egyptian Mahal |
| SKU | 2406L065 |
| Rug Number | ALI4506-CH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Egypt |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Oatmeal, Tan-Gold, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Egyptian Mahal |
| SKU | 2406L065 |
| Rug Number | ALI4506-CH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























