
Original: $840.00
-65%$840.00
$294.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Egypt |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 4' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Egyptian |
| SKU | 2402L166 |
| Rug Number | MTM2002-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Egypt |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 4' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Egyptian |
| SKU | 2402L166 |
| Rug Number | MTM2002-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























