
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Denmark |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 11" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Shades of Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Shag |
| SKU | 2305L076 |
| Rug Number | ROB2509-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Denmark |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 11" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Shades of Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Shag |
| SKU | 2305L076 |
| Rug Number | ROB2509-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























