
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 11" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Beige, Pink, Dark Khaki | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Nepalese |
| SKU | 2109L061 |
| Rug Number | NIN2009-JM |
| Condition/Notes | A beautiful Indian Nepalese oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 11" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Beige, Pink, Dark Khaki | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Nepalese |
| SKU | 2109L061 |
| Rug Number | NIN2009-JM |
| Condition/Notes | A beautiful Indian Nepalese oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























