
Original: $899.40
-65%$899.40
$314.79The Story
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Gabbeh Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Gabbeh |
| Size (ft/inches) | 4' 1" x 6' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor, Red, Blue, Mellow Apricot | |
| Age | 2000s - Present |
| Collection | Gabbeh |
| SKU | 2112L053 |
| Rug Number | NIN1506-JM |
| Condition/Notes | A beautiful colorful genuine oriental rug in very good/excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Gabbeh Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Gabbeh |
| Size (ft/inches) | 4' 1" x 6' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor, Red, Blue, Mellow Apricot | |
| Age | 2000s - Present |
| Collection | Gabbeh |
| SKU | 2112L053 |
| Rug Number | NIN1506-JM |
| Condition/Notes | A beautiful colorful genuine oriental rug in very good/excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























