Original: $1,560.00
-65%$1,560.00
$546.00The Story
A Beautiful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Chinese 90 Line Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 5" x 11' 8" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Golden Beige-Tan, Teal | |
| Age | 1960s |
| Collection | Chinese 90 Line |
| SKU | 2407L064 |
| Rug Number | MTM3607-LEN |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Beautiful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Chinese 90 Line Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 5" x 11' 8" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Golden Beige-Tan, Teal | |
| Age | 1960s |
| Collection | Chinese 90 Line |
| SKU | 2407L064 |
| Rug Number | MTM3607-LEN |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
























