
Original: $1,110.00
-65%$1,110.00
$388.50The Story
A Elegant Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Chinese Aubusson Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 8' 7" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Black, Cream/Light Tan | |
| Age | 1970s |
| Collection | Chinese Aubusson |
| SKU | 2410L058 |
| Rug Number | ROB27510-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Elegant Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Chinese Aubusson Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 8' 7" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Black, Cream/Light Tan | |
| Age | 1970s |
| Collection | Chinese Aubusson |
| SKU | 2410L058 |
| Rug Number | ROB27510-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























