
Original: $1,113.00
-65%$1,113.00
$389.55The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Stitched |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Teal, Black, Brown | |
| Age | 1980s |
| Collection | Chain Stitched |
| SKU | 2204L019 |
| Rug Number | ROB2501-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage chain stitched rug in good condition. Has some areas where there the stitches are missing. Some light staining on the back not visible on the front. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Stitched |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Teal, Black, Brown | |
| Age | 1980s |
| Collection | Chain Stitched |
| SKU | 2204L019 |
| Rug Number | ROB2501-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage chain stitched rug in good condition. Has some areas where there the stitches are missing. Some light staining on the back not visible on the front. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























