
Original: $2,999.00
-65%$2,999.00
$1,049.65The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasus Mountains |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 8' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Multicolor | |
| Age | 1880s |
| Collection | Caucasian Kazak |
| SKU | 2305L019 |
| Rug Number | C&C4009-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Not a perfect rectangle. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasus Mountains |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 8' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Multicolor | |
| Age | 1880s |
| Collection | Caucasian Kazak |
| SKU | 2305L019 |
| Rug Number | C&C4009-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Not a perfect rectangle. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























