
Blue Persian Qum Rug 5x7, Very Fine and Wonderful Authentic Persian Carpet, Wool Hand Knotted Vintage Semi Antique Oriental Rug, Floral, Ghom Qom Rug
Blue Persian Qum Rug 5x7, Very Fine and Wonderful Authentic Persian Carpet, Wool Hand Knotted Vintage Semi Antique Oriental Rug, Floral, Ghom Qom Rug
Original: $2,759.40
-65%$2,759.40
$965.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 7' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Dark Blue, Light Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2304L098 |
| Rug Number | JAVAD6007-HA-T |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 7' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Dark Blue, Light Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2304L098 |
| Rug Number | JAVAD6007-HA-T |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























