
Original: $1,950.00
-65%$1,950.00
$682.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Blue, Beige | |
| Age | 1950s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2403L106 |
| Rug Number | TOML2753B-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Blue, Beige | |
| Age | 1950s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2403L106 |
| Rug Number | TOML2753B-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























