
Original: $4,320.00
-65%$4,320.00
$1,512.00The Story
A Rare Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Chinese Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Black, Rainbow | |
| Age | 1950s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2407L063 |
| Rug Number | MTM7007-LEN |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Rare Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Chinese Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Black, Rainbow | |
| Age | 1950s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2407L063 |
| Rug Number | MTM7007-LEN |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























