
Original: $1,740.00
-65%$1,740.00
$609.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 11' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | | |
| Age | 1970s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2309L028 |
| Rug Number | NIN3759-JM |
| Condition/Notes | Good condition. Free of wear, odors, tears, etc. Has some signs of usage. Very finely hand knotted, with a knot density of 210 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 11' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | | |
| Age | 1970s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2309L028 |
| Rug Number | NIN3759-JM |
| Condition/Notes | Good condition. Free of wear, odors, tears, etc. Has some signs of usage. Very finely hand knotted, with a knot density of 210 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























