
Original: $1,890.00
-65%$1,890.00
$661.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 11' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green | Ivory, Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2312L004 |
| Rug Number | JESS4009-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of 180 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 11' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green | Ivory, Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2312L004 |
| Rug Number | JESS4009-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of 180 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























