
Original: $3,600.00
-65%$3,600.00
$1,260.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 6" x 13' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Tan, Brown, Gold, Green, Pink | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2108L071 |
| Rug Number | TS3500-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful vintage wool Aubusson design rug in very good condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile with soft velvety feel. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 6" x 13' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Tan, Brown, Gold, Green, Pink | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2108L071 |
| Rug Number | TS3500-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful vintage wool Aubusson design rug in very good condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile with soft velvety feel. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























