
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Tuscan Red | |
| Age | 1920s |
| Collection | Turkoman Tribal Sofreh |
| SKU | 2112L067 |
| Rug Number | BRIM1252-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkoman Sofreh tribal rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Tuscan Red | |
| Age | 1920s |
| Collection | Turkoman Tribal Sofreh |
| SKU | 2112L067 |
| Rug Number | BRIM1252-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkoman Sofreh tribal rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























