
Original: $650.00
-65%$650.00
$227.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Red-Pink | |
| Age | 1920s |
| Collection | Turkish Melas |
| SKU | 2402L063 |
| Rug Number | TS752-KHR |
| Condition/Notes | Good/fair condition. Low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Red-Pink | |
| Age | 1920s |
| Collection | Turkish Melas |
| SKU | 2402L063 |
| Rug Number | TS752-KHR |
| Condition/Notes | Good/fair condition. Low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























