
Original: $1,599.00
-65%$1,599.00
$559.65The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 7' 4" x 10' 4" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Cream/Tan, Maroon, Light Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Turkish Kilim |
| SKU | 2204L041 |
| Rug Number | UNKUNK-MAY-3501-JM |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkish kilim rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some wear on fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 7' 4" x 10' 4" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Cream/Tan, Maroon, Light Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Turkish Kilim |
| SKU | 2204L041 |
| Rug Number | UNKUNK-MAY-3501-JM |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkish kilim rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some wear on fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























